Intervju Slobodna Dalmacija, rubrika Gušt
Ana i Marijan Ilić dizajniraju i proizvode sve što za igru i zabavu treba svakom djetetu, a njihov je asortiman pod brendom Ilić Design već postao prepoznatljiv. Kako smo doznali u razgovoru s nježnijom polovicom vrijednog bračnog para, njihova je priča započela kad je radi reorganizacije tvrtke u kojoj je radila u financijama ukinuto njeno radno mjesto. Oduvijek kreativna, došla je na ideju spojiti svoj smisao za crtanje i dizajniranje sa suprugovom vještinom obrade drva. Prvo što su ponudili tržištu bili su, priča nam Ana, sklopiva penjalica i ljuljačka s personaliziranom tkaninom. Nakon uspjeha s “ljuljama”, po kojima su postali prepoznatljivi, poželjeli su proširiti asortiman,a dok su istraživali i kombinirali, shvatili su kako kod nas baš i nema proizvoda za razvoj fine i grube motorike kod mališana. Malo-pomalo nabavljali su potreban alat, te u staroj dvorišnoj kući napravili radionicu, a ideje što napraviti iduće kao da sustizale same od sebe.
Koji su vaš proizvod djeca najbolje prihvatila?
– Prvi veliki boom imali smo s modelom ljuljačke koji se prilagođava rastu djeteta i stalkom za ljuljačku koji omogućuje njeno korištenje u interijeru. Drugi veliki uspjeh imali smo plasiranjem senzorno motoričkih proizvoda, senzorne ploče, drvene sklopive penjalice te tornja za učenje i upravo na takvim igračkama sada najviše radimo. Senzorna ploča omogućuje vježbanje radnji kao što su otvaranje-zatvaranje, otključavanje i slaganje koje pospješuju razvoj fine motorike i koncentracije te ujedno potiču govor. Toranj za učenje pomaže u komunikaciji djeci od 18 mjeseci do 6 godina, a ujedno im nudi siguran način da budu na visini kuhinjskog stola jer ih štiti od pada unatrag.
Za koju dob su vaši proizvodi? Na vašem profilu smo mogli vidjeti i vas u nekakvoj ‘gingolici’.
– Prvenstveno većina proizvoda je namijenjena za naše najmlađe, do nekih 5 godina. Ali imamo nekih modela ljuljački koje mogu kasnije koristiti i veća djeca, pa i roditelji, kao i balance board, koji se super pokazao za veću djecu i roditelje, te za rehabilitaciju sportaša.
Rekla bih da neki vaši proizvodi zahtijevaju i prethodno poznavanje didaktike, jeste li se kod nekih stvari morali savjetovati s kakvim stručnjacima iz tog područja?
– Tako je, osim što smo sami puno istraživali, savjetovali smo se i sa stručnjacima iz tog područja, koji su nas usmjerili što i kako raditi.
Koristite isključivo drvo, šperploču… jeli to dio vašeg zajedničkog stava prema‘zdravijim’ igračkama?
– Isključivo koristimo prirodne materijale, najviše šperploču breze u izradi proizvoda koji zahtijevaju veliku nosivost i sigurnost, bukvu, hrast za izradu drvenih dijelova ljuljački, te jasen za izradu stalaka
za ljuljačke, certificirane pamučne tkanine hrvatskog proizvođača. Svaki je komad ručno izrađen te obojen ekološkim bojama na vodenoj bazi i premazima koji nisu štetni za zdravlje.
Da biste krenuli u ovaj posao morali ste imati strojeve. Jeste li tu imali problema i kako ste išli dalje?
– Za početak smo uložili vlastita sredstva u osnovne strojeve kako bi mogli započeti.Uskoro smo aplicirali za poticaje i prošli smo natječaj, te smo od dobivenih sredstva nabavili najvažnije strojeve sa kojima danas radimo. Zaista je sve išlo brzo i bez ikakvih problema
Koliko sada imate proizvoda u asortimanu i planirate li nešto novo?
– Trenutno imamo 15 različitih proizvoda iz redovne ponude, ali također već imamo nacrte i nove ideje, nadamo se realizaciji početkom godine, ako ne i prije.
Dozvoljava li vam to način rada? Pomaže li još netko vama i suprugu pri radu?
– Trenutno radimo ja i suprug, povremeno uskaču ukućani i pomažu s bojenjem i montažom. Ideje su uvijek tu, ali nekad ne nalazimo dovoljno vremena za njihovu realizaciju, tako da dva puta godišnje uzmemo godišnji, koji uglavnom provedemo realizirajući ideje i radeći na istima. Pa nam se ljudi čude kako smo se vratili umorni s odmira..
PIŠE: OLGICA GRIZELJ-IVIC
FOTOGRAFIJE: KOVA ZG
Odgovori